מחשבות מעצבות חיים

פאנל בהנחיית רותי ברוך עו"ס שהתקיים במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020)

אפרת, אביגל, דריה, נועה וערבה משתפות מחשבות וזיכרונות וכיצד הם השפיעו או לא השפיעו על מהלך חייהן.

 

בריאות הנפש בילדים ונוער מאומצים – אתגרים ודרכי התמודדות

ד"ר אודי מקורי – מומחה בפסיכיאטריה של הילד והמתבגרהרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020)ההרצאה עושה סדר באבחנות פסיכיאטריות ועוסקת בקשיים רגשיים ותפקודיים שונים המאפיינים את שנות הילדות והנערות: קשיי קשב וריכוז, הפרעות חרדה, מצבי רוח, קשיי התנהגות ועוד ודרכי ההתמודדות עימם.

 

משולש האימוץ, דרמה ותיקון - פסיכודרמה ככלי טיפולי

הרצאה של יולי שפרן (מאומצת בוגרת) בעלת MA  בפסיכודרמה.הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020)יולי משתפת כיצד אפשרה לה הפסיכודרמה לעבד, לקבל ולהכיל את האימוץ ונותנת כלים מעשיים.

 

להיות הורה לילד FASD – אופק של תקווה

ד"ר עודדה פלד, מומחית לנוירופסיכולוגיה שיקומית ופסיכולוגיה התפתחותית, מטפלת באומנויות, בעלת "המרכז לטיפול אינטגרטיבי" סניף מכבים ואם מאמצת. הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020) ההרצאה עוסקת בתסמונת האלכוהול העוברי (FASD), ביטוייה והשלכותיה, הטיפול והתמודדות עם ילדי FASD  ואיך אפשר ליצור תקווה- לילדים ולהורים.

 

חשיבות הטיפול המערכתי בקרב משפחות מאמצות

ד"ר איילת בנטל, יועצת זוגית ומשפחתית במכון ת.ל.מ, מרצה באוניברסיטת בר אילן. הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020)בהרצאה מוצגת הגישה המערכתית (systemic approach) המאופיינת בהצמדות להווה – לא מתעניינים בהיסטוריה בפני עצמה. אמונת הבסיס בגישה זאת – כל התנהגות היא התנהגות נלמדת ואין לבודד את המטופל ממשפחתו, אלא לטפל במערכת המשפחתית השלמה. שינוי במערכת המשפחתית יוביל לשינוי בסימפטום.

 

המשפט בשרות האימוץ - דילמות

הרצאה של טלי רון, עו"ס לחוק האימוץ, ממונה מחוזית שירות למען הילד – חיפה והצפון ורות בכר, יועצת משפטית, בשם היועץ המשפטי לממשלה-מחוז צפון. הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020) האימוץ הוא תכנית טפול שמטרתה לאפשר לילדים לגדול בבית קבוע, המתאפשר בנסיבות שעוגנו בחוק. פקידי הסעד, עובדים יחד עם היועצים המשפטיים, ומביאים לבתי המשפט למשפחה את הצורך של ילדים בבית קבוע. הדרך רצופה דילמות הנוגעות בגורלם של ילדים והורים, במפגש יוצגו העבודה והדילמות בדרך.

 

מחשבות מעצבות חיים

ד"ר מירי אילת, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, אם לשמונה ילדים במשפחה מתרחבת. הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020)

*משפחה מתרחבת = משפחת עם ילדים ביולוגיים שבחרו להרחיב את משפחתם ולאמץ ילדים.

ההרצאה מבוססת על מחקר שערכה ד"ר אילת על הורים מאמצים מ"משפחות מתרחבות". במחקר השתתפו עשרים וחמישה הורים, במטרה למצוא מהם הגורמים אשר השפיעו על התפתחות הרגש שלהם כלפי ילדיהם המאומצים. 

 

תן לי זמן, הושט לי יד, עד נגלה ביחד (שימוש בחשיפה לטראומה - התמודדות והבראה)

פרופ' מולי להד, פסיכולוג, מומחה בינלאומי בטיפול בפסיכו-טראומה. מייסד מרכז משאבים. הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020) ההרצאה עוסקת במשמעות של קשר אישי, הדדיות, עדות ותמיכה בטיפולי חשיפה לטראומה ובתקווה שהטיפולים החדשניים מבשרים לסובלים מפוסט טראומה  (PTSD) יחד עם המגבלות שלהם.

 

הכי אחי - בנית קשרים אחאים בתהליך פתיחת התיק

שיח בהנחיית יעל אלבז, עו"ס השרות למען הילד. הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020). 

צחי אומץ כתינוק, גדל כבן יחיד להוריו וחווה אימוץ נפלא. אמו נפטרה ואביו סיעודי. צחי מבקר את אביו מידי יום. למרות לבטים ומחשש לפגוע בהוריו, הוא בחר שלא לפתוח את תיק האימוץ. פניתי לצחי כשהיה כבן 50 מתוקף חוק הירושה.

המידע אודות פטירת האם התקבל מאביו הביולוגי. מדובר בסיפור מרתק ולא יאמן. פתיחת תיק האימוץ היוותה נקודת מפנה בחייו של צחי- כל חייו היה בן יחיד ופתאום הכיר 9 אחים ואחיות. חמישה אחים חיכו לו כל חייהם והשאירו עבורו כיסא ריק סביב שולחן האוכל וארבעה אחים לא ידעו על קיומו.

צחי כתב ספר על פתיחת התיק שלו אשר נמצא בתהליך הוצאה לאור.

 

משפחה צבעונית

פאנל בהנחיית מיכל וייס עו"ס ת.ל.מ שהתקיים במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020).

בהשתתפות משפחת רז, משפחה מתרחבת שאמצה ילדה ממוצא אתיופי.

 

Seven Core Issues in Adoption

שרון קפלן רוזיה, עו"ס

הרצאה שהתקיימה במסגרת הכנס השביעי של משפחתא (נובמבר 2020)

מומחית בעלת שם עולמי מרצה וסופרת שהקדישה למעלה מחמישים שנה של הקרירה המקצועית שלה למוסדות אומנה, האימוץ. אם אומנת ומאמצת.

הרצאתה עוסקת בשבע סוגיות הליבה באימוץ- אובדן, נטישה, אשמה / בושה, אבל, זהות, אינטימיות ושליטה.

*ההרצאה באנגלית עם כתוביות בעברית.